Co się dzieje w organizmie, gdy nie pijesz wystarczającej ilości wody?

[mashshare]

Co się dzieje w organizmie, gdy nie pijesz wystarczającej ilości wody1

Twój wiek, płeć, miejsce zamieszkania i wskaźnik tłuszczu (BMI) określają ile potrzebujesz wody i ile może zatrzymać twój organizm. Przeciętny organizm człowieka zawiera 55–60% wody.

Możesz pomyśleć, że woda jest potrzebna organizmowi tylko jako medium dla krwi. Ale mózg i serce dorosłego człowieka to około 3/4 wody, mniej więcej tyle ile zawiera banan.

Nawet pozornie suche kości zawierają 31% wody, mięśnie około 70%, podczas gdy płuca w 83% przypominają jabłko. Woda nawilża nasze stawy, oczy i narządy wewnętrzne, reguluje temperaturę ciała i służy jako środek do odżywiania różnych części naszego ciała.

Wodę tracimy przez pot, mocz, stolec, a nawet przez nasz oddech. Kiedy tracimy ją w nadmiarze w stosunku do tego co spożywamy narażamy się na odwodnienie. Spadki energii, nastroju, nawilżenia skóry, ciśnienia krwi i oznaki upośledzenia funkcji poznawczych idą w ślad za tym.

Oto znaki, na które należy zwrócić uwagę, aby zrozumieć czy ilość wypijanej wody wymaga zwiększenia:

Często czujesz pragnienie

Wrażliwa koordynacja między naszym językiem i neuronami mózgu została precyzyjnie dostrojona w epokach ewolucji, aby pomóc w utrzymaniu właściwej równowagi wodnej. Kiedy wyczerpują się zasoby wody Twoje ciało daje dobrze znany sygnał – pragnienie.

Ku naszemu zdziwieniu większość naszego zużycia płynów nie jest spowodowana pragnieniem. Płyny są częścią naszych posiłków (zupy) i napojów (herbata, kawa) głównie ze względu na przyzwyczajenia, normę spotkań towarzyskich lub nieodparte smaki. Oznacza to, że możemy ignorować rzeczywiste sygnały pragnienia. Co więcej z wiekiem odczuwamy mniejsze pragnienie.

Rzadziej oddajesz mocz, a Twój mocz ma ciemny kolor

Twoje nerki mają kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu wody w organizmie. Biorąc pod uwagę, że większość płynów ustrojowych jest tracona z moczem zrozumiałe jest dlaczego tak się dzieje.

Niski poziom wody powoduje, że receptory czuciowe w mózgu sygnalizują uwalnianie hormonów antydiuretycznych. Docierając do nerek hormony te tworzą komórkowe kanały wodne zwane akwaporynami, które pozwalają krwi zatrzymać więcej wody. To z kolei powoduje koncentrację moczu i zmniejszenie oddawania moczu lub odczuwania takiej potrzeby.

Im dłuższe przerwy między wizytami w toalecie tym ciemniejszy staje się mocz. Powinieneś się obawiać, jeśli Twój mocz jest ciemnożółty i ma silny zapach.

Masz częste zaparcia

Oprócz zmniejszonej aktywności fizycznej i niskiego spożycia błonnika pokarmowego, łagodne odwodnienie może być również czynnikiem ryzyka zaparć. Mniejsza ilość wody, która pobudza wypróżnienia może sprawiać trudności z oddawaniem stolca.

Często masz słaby, szybki puls

Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości wody zmniejsza się objętość krwi. Twoje serce musi kompensować ten spadek starając się utrzymać stały przepływ krwi w całym ciele. To nic innego jak przepracowanie twojego serca.

Możesz w ten sposób rozwinąć słaby, szybki puls i kołatanie serca. Bardzo rzadko, ale ciężkich przypadkach odwodnienia może to nawet doprowadzić do śmierci.

Uwaga: Należy pamiętać, że przyspieszone tętno nie jest wyłącznym objawem odwodnienia. Może to wskazywać na poważniejsze powikłania sercowe. Jeśli szklanka lub dwie wody nie pomogą Ci się uspokoić natychmiast szukaj pomocy medycznej.

Łatwo się męczysz i często jesteś zdezorientowany

Idąc dalej od poprzedniego znaku przepracowane serce może powodować łatwe zmęczenie i wyczerpanie cieplne.

W jednym z badań kobiety pozbawione płynów przez 24 godziny były mniej czujne, czuły się bardziej senne, zmęczone i zagubione.  W innym badaniu mężczyźni odczuwali podobne objawy, gdy tracili płyny odpowiadające 1,6% masy ciała.

Nie możesz myśleć, a wahania nastroju pogarszają sytuację

Nawet lekkie odwodnienie może wpłynąć na to, jak postrzegasz codzienne czynności – chodzenie do supermarketu, pisanie, a nawet spokojne czytanie powieści. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody te proste czynności mogą wymagać świadomego wysiłku, aby się skoncentrować.

Masz migrenowe bóle głowy

Brak wody został przyporządkowany jako wyzwalacz migreny wraz ze zwiększoną drażliwością i zaburzeniami koncentracji, które ze sobą niesie.

Gdy naczynia krwionośne próbują pracować z mniejszą objętością krwi, gdy jesteś odwodniony mogą się zwężać, aby utrzymać stały przepływ krwi. Niektóre części mózgu mogą nawet skurczyć się z powodu odwodnienia wewnątrzczaszkowego. Z tego powodu niektórzy ludzie mogą odczuwać silne bóle głowy.

Twoja skóra pozostaje napięta po ściśnięciu

Twoja skóra składa się w 30% z wody co zapewnia naturalną hydroizolację Twojego ciała. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody narażasz na szwank elastyczność skóry.

 Zapotrzebowanie na wodę w organizmie ma pierwszeństwo przed ważnymi narządami wewnętrznymi co powoduje odprowadzanie wody ze skóry. Przyczyną tego jest często wysuszona, pomarszczona skóra, która ma kolor szary lub jest chłodna w dotyku.

Czujesz się oszołomiony

Mniej wody w organizmie może się przełożyć na spadek ciśnienia krwi, a w ciężkich przypadkach nawet może wystąpić omdlenie.

Odwodnienie nie powoduje skurczów mięśni

Jeśli oddajesz się intensywnej aktywności fizycznej, uprawianiu sportu lub maksymalizowaniu treningu prawdopodobnie doświadczyłeś mimowolnych drgań mięśni, które w pewnym momencie przekształciły się w skurcze.

Powszechnym stanem wpływającym na sportowców wytrzymałościowych są skurcze mięśni związane z wysiłkiem fizycznym (EAMC). Wcześniej uważano, że za silne skurcze odpowiedzialne są odwodnienie i utrata soli (sodu), jednak ostatnie badania sugerują inaczej.

Kilka rzeczy do zapamiętania

  • Zalecane dzienne spożycie wody to 2,4–3,7 litra dla mężczyzn i 2,1–2,7 litra dla kobiet.
  • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią lub regularnie ćwiczysz świadomie pij więcej niż zalecane wartości – co najmniej 3 litry jeśli jesteś w ciąży i 3,8 litra jeśli karmisz piersią.
  • Możesz również zwiększyć spożycie wody jedząc truskawki, ogórki, arbuzy i brokuły, które zawierają ponad 90% wody. Pomoże to zmniejszyć ryzyko udaru, cukrzycy i niektórych rodzajów raka.
  • Wszystkie płyny nie pomagają w nawodnieniu. Większość płynów, które pijemy jest aromatyzowana solą lub cukrem. Nie pomaga to w uzupełnieniu wody w naszym organizmie, ale zaostrza jej utratę.
  • Regularnie obserwuj i śledź kolor swojego moczu.

[mashshare]

Podobne artykuły

Popularne artykuły

Obniż poziom cholesterolu i popraw swoje zdrowie dzięki temu olejowi

Jeśli chodzi o kuchnię, to jest kilka rzeczy, które na pewno każdy z nas ma w swojej spiżarni, bez których po...

Domowe sposoby na przewlekły ból: 6 sposobów na złagodzenie bólu

Przewlekły ból dotyka 1 na 5 osób w Polsce, co utrudnia osobom dotkniętym chorobą prowadzenie normalnego trybu życia. Jest to bardzo subiektywne...

Jak pić ocet jabłkowy? Właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania

Ocet jabłkowy jest używany w kuchni i medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wielu twierdzi, że ma korzyści zdrowotne, w tym wpływa na...

Jak zrobić syrop z cebuli – domowy przepis na kaszel

Wiele lat temu wziąłem udział w internetowym kursie zielarskim z udziałem Rosemary Gladstar (jednej z moich ulubionych zielarzy). Na tym kursie pokazała nam,...

Jak zrobić piasek kinetyczny – prosty domowy przepis

Zastanawiasz się jak zrobić piasek kinetyczny? Te przepisy na wykonanie piasku kinetycznego wykorzystują tylko podstawowe składniki, aby uzyskać miękki, formowalny...