Domowe sposoby na przewlekły ból: 6 sposobów na złagodzenie bólu

Przewlekły ból dotyka 1 na 5 osób w Polsce, co utrudnia osobom dotkniętym chorobą prowadzenie normalnego trybu życia. Jest to bardzo subiektywne doświadczenie i nie można go zmierzyć. Lekarze opierają się na opisie bólu przez pacjenta, aby zdiagnozować podstawowy problem.

Ponadto powodem przewlekłego bólu u jednej osoby może być inna przyczyna niż u drugiego człowieka. Istnieje wiele schorzeń powodujących przewlekły ból, takich jak fibromialgia, przeszłe urazy, migreny, niedobór witaminy D, zapalenie stawów lub uraz nerwów.

Z tych powodów leczenie, które działa na jedną osobę może nie działać na inną, co komplikuje stan i utrudnia znalezienie lekarstwa.

Przyczyny przewlekłego bólu

 • Ból pleców, bóle głowy, zapalenie stawów lub inne problemy ze stawami
 • Skręcenia i nadwyrężenia mięśni lub powtarzające się urazy w tym samym miejscu
 • Uszkodzenie nerwów, złamania kości, operacja itp.
 • Stany takie jak zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowy, rak i endometrioza
 • Duża depresja lub inne schorzenia psychiczne
 • Niedobór witaminy D

Objawy przewlekłego bólu

 • Ból trwający dłużej niż 3 miesiące
 • Ograniczone ruchy ciała
 • Zmniejszona siła, wytrzymałość i elastyczność lub poczucie wyczerpania
 • Trudności w wykonywaniu przyjemnych lub ważnych czynności, które mogą prowadzić do niepełnosprawności i rozpaczy
 • Problemy poznawcze, takie jak lęk i depresja
 • Utrudnione życie społeczne, problemy rodzinne, drażliwość, poczucie winy i myśli samobójcze
 • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
 • Słaby sen

Jak radzić sobie z przewlekłym bólem

Twój umysł odgrywa ważną rolę w radzeniu sobie z bólem. Podczas, gdy niektórzy ludzie postrzegają przewlekły ból jako uciążliwość, którą należy przezwyciężyć, aby kontynuować codzienne czynności. Inni uciekają przed tym lub boją się dotkliwości bólu tak bardzo, że utrudnia to im powrót do zdrowia lub leczenie bólu.

Korzystanie z technik medytacji, w których zwraca się uwagę na chwilę obecną z „otwartością, ciekawością i akceptacją”, pozwala na ponowne skupienie umysłu i przeformułowanie obecnego doświadczenia.

Wykazano, że medytacja stosowana w połączeniu z tradycyjną medycyną powoduje złagodzenie bólu. Oprócz technik relaksacji psychicznej i zdrowej diety, można zastosować pewne alternatywne metody, aby naturalnie pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym bólem.

Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania tych metod wyniki będą się różnić w zależności od przyczyny zespołu przewlekłego bólu i jego nasilenia.

przewlekły ból

Metoda 1: Masaż

Osoby, które doświadczają przewlekłego bólu, często sięgają po masaże w celu poprawy jakości życia i nie bez powodu to robią.

 • Kiedy twoje mięśnie są stymulowane poprzez masaż, twoje komórki nerwowe hamują włókna nerwowe odpowiedzialne za odczuwanie bólu.
 • Masaż leczniczy pobudza przepływ krwi, co pomaga odżywić i leczyć tkanki miękkie organizmu.
 • Wykazano, że masaż przynosi ulgę w przypadku wielu przewlekłych zespołów bólowych, w tym bólu szyi , bólu krzyża i przewlekły ból głowy.

Możesz spróbować masażu w domu, ale najlepiej jest znaleźć w pobliżu licencjonowanego masażystę, który ma doświadczenie w leczeniu Twojego schorzenia. Omów z lekarzem i terapeutą plan leczenia, który może obejmować tę metodologię.

Metoda 2: Olej imbirowy

Imbir był używany od tysięcy lat jako składnik leczniczy przez mieszkańców Azji Południowej jako lekarstwo na różnego rodzaju bóle. Pomaga złagodzić nudności, zapalenie stawów, bóle głowy, skurcze menstruacyjne i bóle mięśni.

Pomaga poprawić krążenie krwi w organizmie. Jego naturalne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne pozwalają leczyć i zmniejszać przewlekłe bóle, takie jak bóle stawów, bóle mięśni i bóle pleców.

Potrzebne rzeczy:

 • Olejek imbirowy – 5 do 10 kropli
 • Oliwa z oliwek extra virgin -2 łyżki

Przygotowanie i stosowanie:

 • Wymieszaj 5 do 10 kropli olejku imbirowego z 2 łyżkami oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
 • Nałóż miksturę na dotknięty lub bolesny obszar i delikatnie masuj przez kilka minut.
 • Pozostaw na 30 minut i wytrzyj olej szmatką.

Powtarzaj to cztery razy dziennie, aby złagodzić przewlekły ból.

Metoda 3: Kurkuma

Kurkuma jest używana nie tylko jako przyprawa na subkontynencie indyjskim, ale także jako składnik uśmierzający ból. Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, które pomagają poprawić krążenie krwi w organizmie i złagodzić ból związany z skręceniami, nadwyrężeniami, zapaleniem stawów i siniakami.

Wykazano nawet, że jest skuteczna w leczeniu niektórych bólów pooperacyjnych. Lecznicza moc kurkumy pochodzi ze związku zwanego kurkuminą.

Możesz również spożywać suplementy kurkumy, jeśli nie chcesz jej używać w jedzeniu. Najlepsze rezultaty daje, jeśli jest stosowana razem z regularnymi masażami w celu złagodzenia bólu.

Potrzebne rzeczy:

 • Kurkuma w proszku – 1 łyżeczka
 • Ciepłe mleko – 1 szklanka

Przygotowanie i stosowanie:

 • 1 łyżeczkę kurkumy rozpuścić w szklance ciepłego mleka.
 • Dobrze wymieszaj składniki i wypij.

Pij mleko z kurkumą dwa razy dziennie, aby złagodzić przewlekły ból.

Uwaga: sama kurkuma nie przyniesie całkowitej ulgi w przypadku bólu. Pij miksturę wraz z innymi alternatywnymi terapiami, aby uzyskać całkowitą ulgę. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów kurkumy skonsultuj się również z lekarzem.

Metoda 4: Terapia ciepłem

Podczas gdy ogólne właściwości ciepła są kojarzone z komfortem i relaksacją, terapia ciepłem idzie o krok dalej, zapewniając ulgę w bólu stawów i bólu krzyża.

Większość bólów ciała powstaje z powodu napięć i nadmiernego wysiłku, które powodują napięcie w mięśniach i tkankach miękkich. Takie napięcie ogranicza prawidłowe krążenie krwi i wysyła sygnały bólowe do mózgu.

Terapia ciepłem rozszerza naczynia krwionośne mięśni, zwiększając dopływ substancji odżywczych i tlenu do mięśni oraz lecząc uszkodzone tkanki.

Ciepło pobudza receptory czuciowe skóry. Zmniejsza to przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu i częściowo łagodzi dyskomfort.

Zmniejsza również sztywność mięśni, uelastyczniając ciało i umożliwiając swobodne ruchy części ciała. Ponadto w przypadku stawów z zapaleniem stawów ciepło może zmniejszyć lepkość mazi stawowej i zmniejszyć bolesną sztywność.

 • Wypełnij 2/3 starej skarpetki ryżem i zabezpiecz otwór, zawiązując węzeł lub przeciągając drugą skarpetę przez otwarty koniec.
 • Podgrzej torebkę ryżu w mikrofalówce przez 2 minuty, aby ją podgrzać.
 • Wyjmij i umieść na obolałym mięśniu lub stawie.

Użyj tego środka, gdy poczujesz ból mięśni.

Metoda 5: Joga

Joga to technika praktyki umysłu i ciała pochodząca ze Wschodu, która koncentruje się na kontrolowanym oddychaniu, postawie i medytacji.

 • Mówi się, że zwiększa siłę i elastyczność mięśni, a jednocześnie poprawia odprężenie psychiczne, a tym samym zmniejsza ból.
 • Jest pomocna w łagodzeniu bólu w przewlekłym bólu krzyża i wielu innych bólach mięśni i stawów.

Technik jogi można się uczyć na lokalnych zajęciach jogi i codziennie ćwiczyć w domu przez co najmniej 30 minut. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem tej techniki usuwania bólu przewlekłego.

Metoda 6: Akupunktura

Akupunktura to metoda tradycyjnej medycyny chińskiej, która od dawna jest stosowana w leczeniu wielu dolegliwości bólowych.

 • Wykazano, że jest skuteczna w zmniejszaniu bólu u osób z przewlekłym bólem krzyża, fibromialgią i bólem stawów z chorobą zwyrodnieniową stawów.
 • Badania wykazały długotrwałe efekty łagodzenia bólu po akupunkturze.

Porozmawiaj z licencjonowanym akupunkturzystą o ich doświadczeniu w leczeniu tej choroby i stwórz plan wraz z lekarzem.

Podobne artykuły

Popularne artykuły

Obniż poziom cholesterolu i popraw swoje zdrowie dzięki temu olejowi

Jeśli chodzi o kuchnię, to jest kilka rzeczy, które na pewno każdy z nas ma w swojej spiżarni, bez których po...

Domowe sposoby na przewlekły ból: 6 sposobów na złagodzenie bólu

Przewlekły ból dotyka 1 na 5 osób w Polsce, co utrudnia osobom dotkniętym chorobą prowadzenie normalnego trybu życia. Jest to bardzo subiektywne...

Jak pić ocet jabłkowy? Właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania

Ocet jabłkowy jest używany w kuchni i medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wielu twierdzi, że ma korzyści zdrowotne, w tym wpływa na...

Jak zrobić syrop z cebuli – domowy przepis na kaszel

Wiele lat temu wziąłem udział w internetowym kursie zielarskim z udziałem Rosemary Gladstar (jednej z moich ulubionych zielarzy). Na tym kursie pokazała nam,...

Jak zrobić piasek kinetyczny – prosty domowy przepis

Zastanawiasz się jak zrobić piasek kinetyczny? Te przepisy na wykonanie piasku kinetycznego wykorzystują tylko podstawowe składniki, aby uzyskać miękki, formowalny...