Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie. Jak zrobić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy - właściwości i zastosowanie

[mashshare]

Ludzie zwykle kojarzą lawendę z dwoma specyficznymi cechami: zapachem i kolorem. Ale możesz nie wiedzieć, że kwiat lawendy i otrzymany z niego olejek mają długą historię w ziołolecznictwie.

Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie

Lawenda jest również uprawiana do produkcji olejku eterycznego, który pochodzi z destylacji łodyg kwiatowych niektórych gatunków lawendy.

Olejek ma zastosowania kosmetyczne i uważa się, że ma też zastosowania lecznicze. Olejek eteryczny z lawendy, w przeciwieństwie do formy roślinnej jest toksyczny po połknięciu.

Właściwości olejku lawendowego

Pomijając aromaterapię, olejek lawendowy ma silne właściwości lecznicze, gdy jest stosowany miejscowo lub wewnętrznie. Badania naukowe pokazują, że lawenda działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwutleniająco i ma zdolność uśmierzania bólu.

Może również pomóc naprawić uszkodzoną tkankę skórną i leczyć rany. To sprawia, że ​​wspaniale jest nim leczyć wysypki, ukąszenia, oparzenia, trądzik, zadrapania, egzemy, użądlenia, blizny i inne. Dlatego sprawdzając skład różnych produktów możesz zobaczyć, dlaczego lawenda jest zawarta w tak wielu naturalnych produktach do pielęgnacji skóry! 

Wiadomo również, że odstrasza szkodniki, takie jak komary i muchy, dzięki czemu olejek lawendowy jest popularnym składnikiem wielu naturalnych repelentów.

Olejek lawendowy skład

Większość magii lawendy pochodzi bezpośrednio z olejków eterycznych, terpenów i fitochemikaliów (naturalnych związków roślinnych) znajdujących się w pąkach kwiatowych – a mianowicie linalolu , kamfory, octanu linalilu, 1,8- cineolu B -ocimenu i terpinenu-4-olu. Właśnie tymi składnikami chcemy nasycić nasz domowy olejek lawendowy!

7 sposobów zastosowania olejku lawendowego

Jako leczniczy krem ​​nawilżający do twarzy. W końcu lawenda leczy trądzik. Rozprowadź równomiernie na skórze i delikatnie wmasuj.

Jako metoda oczyszczania skóry twarzy. Spryskaj twarz olejkiem lawendowym i masuj przez 30 sekund do minuty – tak jak w przypadku mycia twarzy. Sposób ten otwiera twoje pory i usuwa zanieczyszczenia przy pomocy oleju.

Inne bezpośrednie zastosowania miejscowe : Oprócz stosowania olejku lawendowego na twarzy, możesz go również stosować na inne części ciała jako ogólny krem ​​nawilżający lub do innych potrzeb!

Na przykład jako olejek do masażu lub nakładany bezpośrednio na obszary wymagające uwagi, takie jak ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, egzema, użądlenia, wysypki, blizny, zadrapania i inne!

Jako składnik innych produktów do pielęgnacji skóry. Wiele domowych produktów do pielęgnacji skóry wymaga w recepturze oleju. W ten sposób możesz używać olejku lawendowego jako bazy do superodżywczego masła do ciała, kremu, maści, mydła i nie tylko!

Aby odżywić włosy, nawilżyć skórę głowy i zagęścić włosy. Chociaż niekoniecznie polecane jest używanie olejku jako codziennej odżywki do włosów, olejek ten świetny jest do sporadycznego, głęboko nawilżającego zabiegu na włosy.

Aby usunąć makijaż. Tak, olejek to świetny naturalny środek do demakijażu! Olejek w naturalny sposób usuwa zanieczyszczenia, a lawenda łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne i działa na trądzik. Unikaj kontaktu z wrażliwymi obszarami wokół oczu!

W naturalnych środkach czyszczących. Przepisy na domowe spray-e czyszczące często wymagają olejów, aby blaty lub powierzchnie ze stali nierdzewnej nabrały blasku! Dlatego też warto dodać do nich kilka kropel olejku lawendowego.

Jak zrobić olejek lawendowy?

Jak zrobić olejek lawendowy

Sposób przygotowania olejku lawendowego zależy od tego, czy interesuje Cię olejek eteryczny czy olej z infuzji. Są to różne produkty i obejmują różne procesy . Olejki eteryczne są naturalną częścią rośliny, uzyskujemy je przez destylację.

Pozyskiwanie lawendy

Jeśli uprawiasz własną lawendę, najlepszy czas na jej zbiory to czas pączkowania. Nieotwarte pąki kwiatowe zachowują skoncentrowane związki i łatwo odpadają z łodygi. W ten sposób dłużej zachowują zapach i inne właściwości.

Po zebraniu dobrze jest je wysuszyć. Najłatwiej jest zawiązać łodygi sznurkiem i powiesić pęczki w suchym, ciepłym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego. 

Wysychanie pęczków w ten sposób może zająć dwa tygodnie lub dłużej, chociaż możesz użyć ich wcześniej, jeśli nie masz cierpliwości. Suszenie nie jest kluczowe. 

Główną zaletą suszenia jest zmniejszenie ryzyka zepsucia, ponadto rośliny można przechowywać dłużej do późniejszego wykorzystania lub jako aromatyczne dekoracje.

Przygotowanie olejku lawendowego

Po pierwsze, potrzeba dużo lawendy. Będziesz potrzebował oleju nosnego, takiego jak oliwa z oliwek. Ten olej powinien być jak najświeższy, aby zapewnić długi okres przydatności do spożycia. 

Najlepiej używać do tego suszonych roślin, a pierwszym krokiem jest ich lekkie pokruszenie. Przed rozpoczęciem upewnij się, że masz czyste ręce. Jeśli masz do czynienia z twardymi pąkami, najlepszym przyjacielem jest nóż, a kwitnące kwiaty można łatwo rozkruszyć bez narzędzi. 

Następnie umieść pokruszoną lawendę w czystym, suchym słoiku. Upewnij się, że jest wolny od wody i zanieczyszczeń. Nadszedł czas, aby wlać olej bazowy. Olej powinien zakrywać całą materię roślinną, ale musisz zostawić wolną przestrzeń na górze, aby było miejsce na rozszerzenie się substancji.

Następnie zakręć mocno pokrywkę i ustaw słoik na słońcu. Po około dwóch dniach mikstura będzie miała łagodny zapach lawendy, ale najlepiej pozostawić ją na kilka tygodni. Od trzech do sześciu tygodni maksymalizuje wyniki.

Jeśli chcesz uzyskać szybsze rezultaty możesz użyć kuchenki lub podwójnego bojlera do podgrzania mieszanki. Nie wolno jej jednak gotować, ponieważ może to skrócić okres przydatności do spożycia i zniekształcić zapach.

Kiedy mieszanka skończy się namaczać, czas ją odcedzić. Połóż gazę na innym słoiku lub na misce, jeśli chcesz ją przechowywać w tym samym słoiku, co do namaczania.

Upewnij się, że filtr jest czysty i wolny od pozostałości detergentu. Wlej mieszaninę i pozostaw do całkowitego wypłynięcia. Możesz go trochę ścisnąć, aby przyspieszyć działanie. Po zakończeniu tego kroku możesz wyrzucić pozostałą materię roślinną. Tak powstaje olejek lawendowy poprzez napar.

Jeśli chcesz mocniejszego oleju możesz dodać do mieszanki więcej suszonej lawendy i powtórzyć proces namaczania. Możesz to zrobić do ośmiu razy, aby uzyskać lepszy wynik, ale istnieje limit ilości esencji, jaką nośnik może wchłonąć. 

Przechowywanie olejku lawendowego i okres trwałości

Gotowy olejek lawendowy przechowuj w czystym szklanym pojemniku z dopasowaną pokrywką. Pojemnik przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Okres przechowywania domowej roboty olejku lawendowego może się różnić w zależności od rodzaju oleju nośnego i stanu użytych kwiatów. Przeczytaj informacje na butelce z olejem nośnym, aby określić zalecany okres trwałości olejku lawendowego.

Niektóre oleje są bardziej podatne na jełczenie niż inne; większość ma średni okres trwałości od 1 do 2 lat. Olejek lawendowy możesz również przechowywać w lodówce, aby przedłużyć jego trwałość!

olejek lawendowy jak zrobić samemu

[mashshare]

Podobne artykuły

Popularne artykuły

Obniż poziom cholesterolu i popraw swoje zdrowie dzięki temu olejowi

Jeśli chodzi o kuchnię, to jest kilka rzeczy, które na pewno każdy z nas ma w swojej spiżarni, bez których po...

Domowe sposoby na przewlekły ból: 6 sposobów na złagodzenie bólu

Przewlekły ból dotyka 1 na 5 osób w Polsce, co utrudnia osobom dotkniętym chorobą prowadzenie normalnego trybu życia. Jest to bardzo subiektywne...

Jak pić ocet jabłkowy? Właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania

Ocet jabłkowy jest używany w kuchni i medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wielu twierdzi, że ma korzyści zdrowotne, w tym wpływa na...

Jak zrobić syrop z cebuli – domowy przepis na kaszel

Wiele lat temu wziąłem udział w internetowym kursie zielarskim z udziałem Rosemary Gladstar (jednej z moich ulubionych zielarzy). Na tym kursie pokazała nam,...

Jak zrobić piasek kinetyczny – prosty domowy przepis

Zastanawiasz się jak zrobić piasek kinetyczny? Te przepisy na wykonanie piasku kinetycznego wykorzystują tylko podstawowe składniki, aby uzyskać miękki, formowalny...